ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Cupa Romaniei 2013-2014

Cupa României Cupa României 2013-2014 Etapa 3
Cupa României 2013-2014 Etapa 3 Imprimare Email

Miercuri-10 octombrie, la sediul AJF Alba, s-a desfășurat tragerea la sorți pentru stabilirea jocurilor etapei a III-a, din actuala fază județeană de Cupa României.  În urma procedurii de desfășurare a tragerii respective, prin introducerea echipelor  de      Liga a V-a  într-o  urnă  (10  echipe  calificate  din  etapa  a  II-a)  și a 9 echipe de Liga a IV-a în altă urnă, a rezultat următoarea  împerechere:

AS Pănade 2-3 ENERGIA Săsciori

AS COLORADO Șpring se califică direct în etapa următoare, fiind echipa norocoasă de Liga a V-a rămasă fără adversar de Liga a IV-a, conform procedurii desfășurate. Meciurile etapei a III-a se vor disputa miercuri-24 octombrie, de la orele 16:00,echipe organizatoare fiind echipele de Liga a V-a. Dacă după timpul regulamentar de 90 de minute scorul este egal, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute fiecare, iar dacă egalitatea se menține după reprizele de prelungire, se vor executa lovituri de departajare pentru a se stabili echipa calificată.

În etapa următoare, care este de fapt etapa optimilor de finală, alături de cele 9 echipe care se vor califica din jocurile menționate mai sus, vor mai intra la tragerea la sorți: AS COLORADO Șpring (Liga a V-a) și locurile 2-7 din ediția 2011-2012 de Liga a IV-a: CSO Cugir, SPORTUL Sebeș, PERFORMANȚA Alba Iulia, DALIA SPORT Daia Română, FC Cugir și METALUL Aiud.