ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Cupa României Cupa României - Sferturi de finală
Cupa României - Sferturi de finală Imprimare Email

AJF Alba vă transmite programul jocurilor din cadrul fazei județene a „Cupei României”, ediția 2016-2017, sferturi de finală.

Jocurile se desfășoară într-o singură manșă, pe terenul primei echipe, considerate a fi organizatoare de joc. Cele patru partide se vor desfășura miercuri și joi 06-07.04.2016 - de la ora 16:30, pe terenul primelor echipe extrase din urnă.

Partidele din cadrul sferturilor de finală, în urma tragerii la sorți efectuate la ședința de Birou Executiv din data de 24.02.2016, sunt următoarele:

06.04.2016 - ora 16:30

AS HIDROMECANICA ȘUGAG 0-0 (4-1 dldd) AS EURO ȘPRING

ASC PIANU 2013 5-2 AS MUREȘUL VINȚU DE JOS

AS VIITORUL SÂNTIMBRU 0-0 (6-5 dldd) ACS ȘURIANU 1945 SEBEȘ

07.04.2016 - ora 16:30

AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA 2-1 CS RAPID CFR TEIUȘ

* Semifinalele Cupei României vor avea loc marți, în data de 24 mai 2016, de la ora 17:30, urmând ca finala să se dispute în data de 11 iunie 2016.

INFO:

1. Costurile baremurilor de arbitraj și observare + indemnizația de transport a delegației, vor fi suportate în mod egal de către ambele echipe, conform art. 30 alin.13 din R.O.A.F.

2. Începând cu faza sferturilor de finală a Cupei României - faza județeană-baremurile de arbitraj și observare vor fi aceleași cu baremurile de la Liga a IV-a.

3. Conform articolului 30 alin. 15 din R.O.A.F. : "Echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea excluderii lor din campionatul în care participă".

4. Echipele NU sunt obligate să respecte condițiile de vârstă ale jucătorilor, impuse de regulamentul competițiilor în care participă, dacă este vorba de întâlniri între echipe din ligi diferite.

5. În cadrul întâlnirii echipelor de liga a IV-a se va folosi pe toată durata jocului un jucător născut în 1996 sau mai mic.

6. Pot fi efectuate pe parcursul jocului maxim 4 înlocuiri de jucători, la toate jocurile din cadrul optimilor de finală.

7. În situația în care, după consumarea celor 90 de minute de joc regulamentare, rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute între sfârșitul jocului și prima repriză a prelungirilor. Dacă după reprizele de prelungiri egalitatea se menține, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare.