ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Știri CSC FORTUNA LUNCA MUREȘULUI - ESTE CAMPIOANA EDIȚIEI A TREIA A CAMPIONATULUI JUDEȚEAN DE FOTBAL ÎN SALĂ!
CSC FORTUNA LUNCA MUREȘULUI - ESTE CAMPIOANA EDIȚIEI A TREIA A CAMPIONATULUI JUDEȚEAN DE FOTBAL ÎN SALĂ! Imprimare Email
Luni, 05 Februarie 2018

La startul celei de-a treia ediții a Campionatului Județean de Fotbal în Sală, au luat parte un număr de 20 de echipe, care au fost împărțite în cinci grupe, a câte patru echipe fiecare: Grupa A: AFC Transalpina Șugag, AS Energia Săsciori, CSO Cugir A1 și AFC Sportul Petrești A1; Grupa B: AFC Sportul Petrești, AS Euro Șpring, AS Dalia Sport Daia Română și AFC Viitorul Răhău; Grupa C: CS Rapid CFR Teiuș, AS Voința Beldiu, AS Limbenii Limba și AS Inter Ciugud; Grupa D: CSC Fortuna Lunca Mureșului, CS Olimpia Aiud, AS Dacia Mihalț și AS Inter Unirea; Grupa E: AS Gaz Metan Valea Lungă, AS Târnavele Tiur, AS Viitorul Sântimbru și AS Nicolae Linca Cergău.futsal final 2018

S-au calificat în faza a doua a grupelor, echipele clasate pe primele două locuri în clasamentul final al primei faze și cele mai bune două locuri trei.

Pentru împerecherea echipelor în faza a doua, s-au format trei urne valorice, în urma rezultatelor obținute în prima fază, acestea fiind împerecheate astfel încât să nu se întâlnească în faza a doua, echipe care s-au întâlnit în prima fază, fiind repartizate în cele patru grupe, câte o echipă din fiecare urnă valorică.

Duminică 04.02.2018, în faza finală (semifinale, finala mică și finala mare), s-au calificat câștigătoarele celor patru grupe: AFC Transalpina Șugag, CSC Fortuna Lunca Mureșului, CS Olimpia Aiud și AS Energia Săsciori. Jocurile eliminatorii s-au disputat în sala sporturilor "Florin Fleșeriu" din municipiul Sebeș, după cum urmează:

Semifinala 1: AFC Transalpina Șugag 3-3 (4-5 d.l.d.d.) CS Olimpia Aiud;

Semifinala 2: CSC Fortuna Lunca Mureșului 2-1 AS Energia Săsciori;

Finala mică: AFC Transalpina Șugag 5-5 (6-8 d.l.d.d) AS Energia Săsciori;

Finala mare: CS Olimpia Aiud 1-2 CSC Fortuna Lunca Mureșului.

Festivitatea de premiere:

  • Golgheter, cu 16 reușite: Zenga Nazarie, de la AS Energia Săsciori;
  • Cel mai bun portar: Adrian Roman, de la CS Olimpia Aiud;
  • Cel mai bun jucător: Ioan Cristea, de la CSC Fortuna Lunca Mureșului;
  • Arbitrii fazei finale: Alexandru Vodă și Andrei Mutu;
  • Locul IV: AFC Transalpina Șugag;
  • Locul III: AS Energia Săsciori;
  • Locul II: CS Olimpia Aiud;
  • Locul I: CSC Fortuna Lunca Mureșului.
Lotul echipei campioane: Adrian Spinean, Răzvan Iakab, Radu Moldovan, Lucian Popa, Ioan Cristea, Alexandru Man, Gheorghe Rîșniță, Bogdan Nemeș, Vasile Zoltan, Mihai Cecălecean și Gabriel Cotoară. Antrenor: Gabriel Cotoară, delegat: Marcel Moldovan, președinte: Vincze Egyed.
Felicitări tuturor echipelor participante și mulțumiri partenerilor care ne-au fost alături pentru o bună desfășurare a campionatului: Federația Română de Fotbal, Infinity Trophy, Valimedia, Școala Gimnazială Lancrăm, Primăria Teiuș, Primăria Aiud, Primăria Valea Lungă, Primăria Unirea, Primăria Sebeș și nu în ultimul rând Liceului cu Program Sportiv "Florin Fleșeriu" Sebeș.