ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Știri Marți -23 octombrie 2018- ora 14:00 - Ședință cu reprezentații echipelor care doresc să participe la Interliga de Iarnă: Trofeele "Gheorghe Ola" și "Gheorghe Ene"
Marți -23 octombrie 2018- ora 14:00 - Ședință cu reprezentații echipelor care doresc să participe la Interliga de Iarnă: Trofeele "Gheorghe Ola" și "Gheorghe Ene" Imprimare Email
Marţi, 16 Octombrie 2018

Marți -23 octombrie 2018- ora 14:00 - Ședință cu reprezentații echipelor care doresc să participe la Interliga de Iarnă: Trofeele "Gheorghe Ola" și "Gheorghe Ene".

Data limită de înscriere este 23 octombrie 2018 - ora 12:00.

Se pot înscrie atât echipele care participă la Interliga Națională, cât și cele care nu participă, dar se pot califica mai departe doar echipele participante la Interliga Națională 2018-2019.interliga nationala

Pentru a se înscrie la Interliga de Iarnă, echipele care participă la Interliga Națională, o pot face doar după ce au depus și formularele de înscriere la Interliga Națională.

Perioada preconizată pentru desfășurarea fazei județene: Luni 29.10.2018 - Vineri 02.11.2018 (vacanță).

* Au drept de joc în competiția Interliga de iarnă - trofeul ”Gheorghe Ola” ediția 2018 jucători născuți în anul 2009 și mai tineri;

** Se califică în etapele superioare ale competiției, organizate de FRF, echipele campioane de județ (câte una pentru fiecare județ). Dacă echipa câștigătoare nu a participat în Interliga Națională, locul acesteia va fi luat de următoarea clasată care îndeplinește această condiție;

*** Durata unui joc este de 60 de minute (fără prelungiri), împărțit în două reprize egale a câte 30 de minute, cu o pauză care nu va depăși 5 minute;

**** Extras din regulament:

Pe parcursul competiției se vor folosi mingi numărul 4.

- Înlocuiri de jucători - Pe raportul de arbitraj se trec obligatoriu minim 10 jucători care vor fi împărțiți în 2 grupe a câte 5 jucători (4 jucători + 1 portar). Echipele pot trece pe raportul de arbitraj 12 jucători, cei 2 jucători care rezultă din diferența față de numărul minim obligatoriu din raport, vor fi împărțiți câte unul la fiecare grup de jucători și vor putea fi folosiți doar la acel grup în orice moment în care grupul respectiv este în joc. Fiecare jucător al lotului trebuie să aibă număr egal de minute jucate după cum urmează: Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 1 – minutul 15) a primei reprize, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 16 – minutul 30) a primei reprize. După pauza de 5 minute, Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 31 – minutul 45) din repriza a doua, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 46 – minutul 60) din repriza a doua. Momentul înlocuirii jucătorilor va fi anunțat de către arbitrul conducător de joc la jumătatea fiecărei reprize. În situația în care nu sunt trecuți minim 10 jucători în raportul de joc, meciul nu se va disputa și va fi câștigat de echipa adversă. În situația în care nu se respectă înlocuirile de jucători obligatorii de la jumătatea reprizelor (așa cum este prevăzut mai sus) echipa în culpă va pierde jocul prin forfait.

Portarul: Mingile ieșite în afara terenului de joc în out de poartă sau prinse de portar cu mâna (în timpul jocului), vor fi repuse în joc, de către portar, numai cu mâna. Dacă portarul nu respectă această regulă arbitrul oprește jocul și dictează repunerea mingi în joc de către portar în mod regulamentar (cu mâna). În cazul în care mingea, fiind în joc, loveşte tavanul sălii, jocul va fi oprit şi se va relua cu o lovitură indirectă de pe linia de margine, dintr-un punct paralel cu locul unde mingea a lovit tavanul sălii.

PENTRU A ÎNCURAJA JOCUL COMBINATIV SE VOR APLICA URMĂTOARELE REGULI:

Nu se poate marca gol direct din lovitură de începere a jocului.

Nu se poate marca gol direct din propria jumătate de teren.

Nu se poate șuta sau centra din propria jumătate de teren în careul advers.

Abaterea de la regulile mai sus menționate se va sancționa cu lovitură liberă indirectă pentru echipa adversă (aflată în apărare) din orice punct al suprafeței de poartă.

Dacă mingea depăşeşte în totalitate linia de margine pe sol sau în aer, aceasta se repune în joc cu piciorul (în momentul repunerii mingea trebuie să fie nemișcată, pe sol, în exteriorul liniei de margine). În urma executării acestor lovituri mingea nu va putea fi transmisă în interiorul suprafeței de pedeapsă adverse. Transmiterea mingii în interiorul suprafeței de pedeapsă adverse se va sancționa cu lovitură liberă indirectă în favoarea echipei adverse ce va fi executată de pe linia semicercului care delimitează suprafața de pedeapsă.

REGULAMENTUL COMPLET ÎL PUTEȚI CITI AICI !!!

* Au drept de joc în competiția Interliga de iarnă - trofeul ”Gheorghe Ene” ediția 2018 jucători născuți în anul 2010 și mai tineri;

** Se califică în etapele superioare ale competiției, organizate de FRF, echipele campioane de județ (câte una pentru fiecare județ). Dacă echipa căștigătoare nu a participat în Interligă, locul acesteia va fi luat de următoarea clasată care îndeplinește această condiție;

Înlocuiri de jucători - Pe raportul de arbitraj se trec obligatoriu minim 10 jucători care vor fi împărțiți în 2 grupe a câte 5 jucători (4 jucători + 1 portar). Echipele pot trece pe raportul de arbitraj 12 jucători, cei 2 jucători care rezultă din diferența față de numărul minim obligatoriu din raport, vor fi împărțiți câte unul la fiecare grup de jucători și vor putea fi folosiți doar la acel grup în orice moment în care grupul respectiv este în joc.Fiecare jucător al lotului trebuie să aibă număr egal de minute jucate după cum urmează: Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 1 – minutul 10) a primei reprize, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 11 – minutul 20) a primei reprize. După pauza de 5 minute, Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 21 – minutul 30) din repriza a doua, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 31 – minutul 40) din repriza a doua. Momentul înlocuirii jucătorilor va fi anunțat de către arbitrul conducător de joc la jumătatea fiecărei reprize. În situația în care nu sunt trecuți minim 10 jucători în raportul de joc meciul nu se va disputa și va fi câștigat de echipa adversă. În situația în care nu se respectă înlocuirile de jucători obligatorii de la jumătatea reprizelor (așa cum este prevăzut mai sus) echipa în culpă va pierde jocul prin forfait.

REGULAMENTUL COMPLET ÎL PUTEȚI CITI AICI !!!

Cluburile participante la Interliga Națională, le puteți vedea AICI.