ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL ALBA - Membru afiliat FRF

Cupa Romaniei U19
Cupa României U19 - Decathlon Imprimare Email

Cupa României U 19 - Decathlon

Este o competiție organizată în premieră la nivelul județului Alba.Cupa Rom U19
S-au înscris șase cluburi: LPS Sebeș, AS Viitorul Vama Seacă, CS Metalurgistul Cugir, CS Universitatea Alba Iulia, ACS Adu Academy Șona și CSC Fortuna Lunca Mureșului, formându-se două grupe a câte trei echipe.
În data de 16 februarie 2022, s-a încheiat un parteneriat între AJF Alba și firma Decathlon România. Mai multe informații despre noul nostru partener, puteți găsi aici: https://www.decathlon.ro
Astfel, prima competiție pe care firma Decathlon o va susține cu materiale sportive este Cupa României U19.
GRUPA A:
 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA

2

2

0 0 12-2

6

2 CSC FORTUNA LUNCA MUREȘULUI 

2

1 0 1 5-5 3
3 AS VIITORUL VAMA SEACĂ

2

0 0 2 1-11 0
GRUPA B:
 Loc  Echipa  J   V   E   Î   Gol   P 
1 LPS SEBEȘ

2

2

0 0 9-1

6

2 CS METALURGISTUL CUGIR 

2

1 0 1 5-4 3
3 ACS ADU ACADEMY ȘONA

2

0 0 2 0-9 0
În urma împerecherii echipelor înscrise, avem următorul program:
Etapa 1
Gr. A: AS Viitorul Vama Seacă 0-8 CS Universitatea Alba Iulia (marți 8 martie - ora 16:00)
Gr. B: ACS Adu Academy Șona 0-4 CS Metalurgistul Cugir (sâmbătă 5 martie - ora 16:00)
Etapa 2
Gr. A: CSC Fortuna Lunca Mureșului 3-1 AS Viitorul Vama Seacă (vineri 11 martie - ora 16:00)
Gr. B: LPS Sebeș 5-0 ACS Adu Academy Șona (sâmbătă 12 martie - ora 16:00)
Etapa 3
Gr. A: CSC Fortuna Lunca Mureșului 2-4 CS Universitatea Alba Iulia - 21 mai 2022 - ora 11:00
Gr. B: CS Metalurgistul Cugir 1-4 LPS Sebeș - 18 mai 2022 - ora 18:00
Jocurile din grupe se vor disputa într-o singură manșă pe terenul primei echipe extrase din urnă.
Baremul de arbitraj se va achita de către echipa gazdă - 215 lei (81+67+67), cu excepția finalei, unde baremul se va împărți în mod egal 135 x 2=270 (81+67+67 + obs 55).
În urma jocurilor din grupe, se vor califica în semifinale (se va desfășura într-o singură manșă în perioada 26-31 mai) echipele clasate pe primele două locuri din grupe, iar împerecherea se va face astfel: locul 1 din grupa A cu locul 2 din grupa B și locul 2 din grupa A cu locul 1 din grupa B, pe terenul echipelor clasate pe locul 2.
Semifinala 1:
31.05.2022 - ora 18:00
CS Metalurgistul Cugir 9-0 CS Universitatea Alba Iulia
Semifinala 2:
26.05.2022 - ora 18:00
CSC Fortuna Lunca Mureșului 1-6 LPS Sebeș
Finala - 11 iunie 2022 - ora 14:30 - Stadionul Comunal din localitatea Daia Română.
CS Metalurgistul Cugir - LPS Sebeș
Programul zilei de 11 iunie îl puteți vedea AICI.
-În faza grupelor, departajarea se va face în ordine, după următoarele criterii:
- numărul mai mare de puncte obținute în toate meciurile din grupă;
- numărul mai mare de puncte obținute în meciurile dintre echipele aflate la egalitate de puncte;
- Golaverajul superior;
- Numărul mai mare de goluri înscrise în toate jocurile din grupă;
- Metoda fair play-ului (un punct pentru cartonaş galben, trei puncte pentru un cartonaş roşu, ca şi consecinţă a primirii a două cartonaşe galbene, patru puncte pentru un cartonaş roşu direct sancționat cu 1 etapă de suspendare, cinci puncte pentru un cartonaș roșu direct, sancționat cu 2 sau mai multe etape de suspendare). Se va califica echipa cu punctajul cel mai mic dintre echipele aflate la egalitate de puncte;
- Tragere la sorți.
În semifinale și finală, dacă după cele 90 de minute echipele se află la egalitate de puncte, se vor executa direct lovituri de departajare, pentru desemnarea câștigătoareai, conform ROAF.
Program retur la juniori U19 Elite: AICI
Program retur la juniori U19 Clasic: AICI
 

Competitii 2024-2025